Blachy trapezowe na garaż

Blachy trapezowe na garaż

Ostatnimi czasy blachy trapezowe na garaż cieszą się coraz większą popularnością. Nie ma w tym jednak niczego dziwnego, bowiem rozwiązanie to niesie ze sobą wiele zalet. W jaki sposób rozpoznać jakość blachy na garaż? Jakie zalety blach trapezowych na garaż możemy wyróżnić? Jaki materiał na garaż blaszany będzie najbardziej odpowiedni? W jaki sposób samodzielnie zbudować garaż z blachy trapezowej? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników.

W jaki sposób rozpoznać jakość blachy na garaż?

Już na pierwszy rzut oka możemy zauważyć, że blachy trapezowe na garaż od różnych producentów znacznie się od siebie różnią. Tworzywo, które doskonale sprawdzi się jako pokrycie ścian i dachów blaszaków, to blacha ocynkowana. Jeśli zależy nam na wypukłej strukturze, wówczas doskonałym rozwiązaniem wydaje się być trapezowanie. W tym procesie płaska blacha jest w odpowiedni sposób rozwijana z walca. Następnie przetwarza się ją na specjalne arkusze z przetłoczeniami, które znacząco przypominają trapez – właśnie dlatego nazywana jest ona w taki sposób. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że część producentów garaży trapezują blachę na własną rękę, inni natomiast kupują ją u producentów blachy. Oczywiście dla konsumenta nie ma to większego znaczenia, bowiem istotny jest efekt końcowy. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że kluczowe są nie tylko aspekty estetyczne, ale przede wszystkim sztywność blachy. Decyduje o niej kształt i rozmiar danego trapezu. W dzisiejszych czasach najczęściej spotykany jest trapez, którego głębokość oscyluje w granicach 7 mm dla ścian garaży, a także 14mm dla blach, które stosowane są na dachach. Dwukrotnie głębsze przetłoczenia to gwarancja optymalnej sztywności i wytrzymałości nawet w przypadku obciążenia śniegiem. O sztywności decyduje nie tylko głębokość trapezowania, ale także gęstość.

Jakie zalety blach trapezowych na garaż możemy wyróżnić?

Nie da się ukryć, że osoby, które posiadają samochód, w wielu przypadkach decydują się na garaże wykonane z blach trapezowych. Jest to związane przede wszystkim z tym, że ich koszt jest stosunkowo niski, natomiast postawienie takiej konstrukcji nie zajmuje wiele czasu. Blachy trapezowe na garaż ochronią pojazd przed potencjalnie niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi, wśród których warto wyróżnić słońce, deszcz i śnieg. Konstrukcja jest lekka, a klient do wyboru ma blachy o wielu wersjach kolorystycznych – każdy znajdzie dla siebie właśnie to, czego szuka. Popularnością cieszy się przykładowo wersja matowa, ale także ta z połyskiem. Jako, iż koszty blach trapezowych nie są wysokie, to cała inwestycja nie pochłonie dużej ilości środków. Ogromną zaletą takiego rozwiązania jest przede wszystkim możliwość przemieszczania takich garaży. Nie ma konieczności stawiania stałego fundamentu, który jest dość problematyczny i zobowiązujący. Wewnątrz konstrukcji z blach trapezowych mogą znaleźć się nie tylko pojazdy, ale także różnorodne narzędzia, które są niezbędne podczas budowy. Blaszaki mają wiele innych zastosowań, pomimo tego, że fabrycznie nie posiadają izolacji termicznej. O ile jesteśmy tym zainteresowani, możliwe jest ich ocieplenie, dzięki czemu przedmioty znajdujące się wewnątrz są skutecznie chronione przed niską temperaturą.

Jaki materiał na garaż blaszany będzie najbardziej odpowiedni?

Garaż blaszany powinien być wykonany z odpowiedniego materiału, który będzie gwarancją ponadprzeciętnej wytrzymałości. Znakomicie sprawdzi się powszechnie znana blacha trapezowa. Klienci do wyboru mają wiele różnorodnych egzemplarzy. Możliwy jest zakup tego materiału o różnej grubości, o odmiennych kolorach i ze zróżnicowanym wykończeniem. Blacha trapezowa cieszy się dużą popularnością, ze względu na przetłoczenia o przekroju trapezu. Z praktycznego punktu widzenia jest ona znacznie sztywniejsza, co ma bezpośredni wpływ na odporność przed korozją. Jeśli zależy nam na możliwie największej sztywności i wytrzymałości, wówczas nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać blachę trapezową na garaż o nieco większej grubości. Do konstrukcji garażu kluczowe są także dodatkowe elementy, wśród których największą rolę odgrywają profile stalowe i kątowniki.

W jaki sposób samodzielnie zbudować garaż z blachy trapezowej?

Aby zbudować garaż z blachy trapezowej, wszelkie prace należy rozpocząć od projektu. Już na tym etapie należy ustalić, jaki rozmiar garaży nas interesuje, jaka grubość blachy będzie najbardziej optymalna, a także jaki kształt dachu będzie odpowiedni. Musimy także zadecydować czy będzie to blacha trapezowa alucynk, a może jednak materiał falisty. Jeśli konstrukcja będzie znajdować się jedynie w jednym miejscu i nie będziemy jej przemieszczać, wówczas dobrym rozwiązaniem jest wylewka betonowa- jest to gwarancja stabilnego fundamentu, co ma szczególne znaczenie w przypadku porywistych wiatrów. Zacznijmy od tworzenia konstrukcji z kątowników, pospawajmy niezbędne elementy, zamontujmy ściany, dach i cieszmy się z funkcjonalnego rozwiązania.