W jaki sposób rozpoznać grzybicę skóry? Infekcja grzybicza to powszechny problem, z którym musi borykać się wiele osób w najróżniejszym wieku. Często występująca, uciążliwa i nierzadko nawracająca grzybica może wybrać sobie do rozwoju kilka różnych miejsc w ciele człowieka. Do najpopularniejszych należą zdecydowanie paznokcie u nóg, jednak infekcja grzybicza może pojawić się także na skórze, a nawet w narządach wewnętrznych – płucach czy mózgu.
Grzybica skóry – przyczyny powstawania

Przyczyny powstawania grzybicy skóry nie różnią się bardzo od tych, które stoją za pojawianiem się infekcji grzybiczej w obrębie paznokci. Grzybica najchętniej rozwija się w ciepłych i wilgotnych miejscach, które w dodatku nie bywają myte czy pielęgnowane w sposób regularny lub odpowiedni. W takich miejscach naszego ciała może rozwinąć się infekcja grzybicza, która następnie stosunkowo szybko może rozprzestrzenić się na dalsze fragmenty skóry, ale także nierzadko paznokci. Dobrym miejscem do rozwoju grzybicy skóry są bowiem stopy – szczególnie ich spodnie części oraz przestrzenie pomiędzy palcami.
Jeśli niedostatecznie dbamy o higienę wspomnianych miejsc, myjemy, ale nieodpowiednio osuszamy stopy, a także nie zwracamy uwagi na jakość oraz właściwe dopasowanie swojego obuwia możemy narazić się na uciążliwą infekcję grzybiczą skóry stóp. Warto mieć także na uwadze fakt, iż na grzybicę znacznie bardziej narażeni są palacze, osoby o osłabionej odporności, ale także osoby chore na cukrzycę i cierpiące na różne schorzenia układu krążenia. Ponadto szczególną ostrożnością powinny wykazywać się również panie spodziewające się dziecka oraz osoby aktywne fizycznie, często odwiedzające takie miejsca jak basen, siłownia czy sauna. Pośredni lub bezpośredni kontakt z osobą zarażoną są bowiem równie skutecznymi sposobami na zakażenie się infekcją grzybiczą paznokci lub skóry. Niedostateczne dbanie o własną higienę i bezpieczeństwo w miejscach publicznych możemy przypłacić infekcją, którą następnie będziemy musieli zwalczać z pomocą specjalisty.
Na grzybicę skóry narażone są także osoby na stałe pracujące ze zwierzętami, przede wszystkim weterynarze. Odzwierzęce zakażenie grzybicą skóry jest znacznie rzadsze, ale wciąż możliwe, dlatego też warto zachować szczególną ostrożność, regularnie myć i dezynfekować skórę po bezpośrednim kontakcie z chorym zwierzęciem, a także na bieżąco obserwować swoją skórę.
- lampy z lupą https://kerpro.pl/produkt/baehr-lampa-z-lupa-ze-swiatlem-jupiter/
- frezarka z pochłaniaczem https://kerpro.pl/kategoria-produktu/frezarki/frezarki-z-pochlaniaczem-pylu/
- nośnik gumowy do frezarki https://kerpro.pl/kategoria-produktu/kapturki-i-nosniki/nosniki-do-kapturkow/
- serum arkady na grzybicę https://kerpro.pl/produkt/aarkada-serum-kolagenowe-do-paznokci-11-ml/
Grzybica skóry – objawy
Im szybciej rozpoznamy występującą u nas grzybicę skóry, tym lepiej. Wczesne wyłapanie problemu pozwoli bowiem na rozpoczęcie leczenia jeszcze przed maksymalnym rozwojem infekcji, co z kolei znacznie skróci cały proces leczenia. Jak więc rozpoznać grzybicę skóry? Do pierwszych oznak infekcji, na które należy zwrócić szczególną uwagę, należą zaczerwienienie skóry i uczucie swędzenia. Jeżeli symptomy te pojawiają się przez kilka kolejnych dni i nie ustępują, należy zdecydowanie przyjrzeć się bliżej swojej skórze, co więcej, skontaktować się ze specjalistą. Jeżeli grzybica rozwija się na powierzchni skóry pomiędzy palcami u stóp – a bywa tak szczególnie często – infekcja może dawać o sobie znać także poprzez charakterystyczne uczucie napięcia skóry. Naskórek między palcami zostaje niejako pozbawiony elastyczności, co zdecydowanie daje się odczuć, także przy każdym kroku czy najprostszych czynnościach. Kolejnym krokiem rozwoju schorzenia są pojawiające się na skórze złuszczenia i drobne pęcherzyki. Jeżeli zauważymy takie objawy, powinniśmy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem w celu rozpoczęcia leczenia.
Warto pamiętać, że grzybica skóry pojawiająca się na powierzchni stopy czy pomiędzy palcami może być zarówno skutkiem, jak i przyczyną infekcji grzybiczej paznokci. To z kolei oznacza, że konieczne jest rozszerzenie leczenia także o obszar płytek paznokciowych.
Zapobieganie i profilaktyka
Niezależnie od tego, czy występuje na skórze, czy też na powierzchni paznokci, grzybica jest infekcją, która lubi nawracać. Dlatego też tak ważne jest doprowadzenie leczenia do końca, ale także późniejsze stosowanie się do najważniejszych zasad profilaktyki. Należy zwracać szczególną uwagę na higienę stóp, ale i ich staranne osuszanie po każdym myciu. W przypadku odwiedzania miejsc użytku publicznego, jak basen czy sauna, zawsze należy mieć na sobie ochronne klapki i używać wyłącznie swojego ręcznika oraz akcesoriów kosmetycznych. Warto także regularnie wymieniać lub dezynfekować swoje obuwie, jak również zwracać uwagę na staranne dopasowanie każdej kolejnej pary. Ważne jest również stosowanie odpowiednich, najlepiej poleconych przez specjalistę środków leczniczo-pielęgnacyjnych, które skutecznie chronić będą zarówno nasze paznokcie, jak i skórę stóp przed ponownym atakiem grzybicy. Zdecydowanie dobrze jest wyrobić sobie także nawyk regularnego odwiedzania profesjonalnego gabinetu podologicznego, w którym cyklicznie wykonywać możemy zabiegi pielęgnacyjne i profilaktyczne.