Jak wygląda ozonowanie?

Jak wygląda ozonowanie?

Ozonowanie jest w ostatnim czasie coraz popularniejszym sposobem dezynfekcji i usuwania nieprzyjemnych zapachów. Dzieje się tak z różnych względów – choćby dlatego, że ozonowanie jest ekologiczne i nie pozostawia po sobie szkodliwych pozostałości. Jak jednak wygląda cały proces? Czy ozonowanie pomieszczeń jest bardzo skomplikowane? Właściwie nie – sedno sprawy załatwiają odpowiednie urządzenia. Trzeba im tylko to umożliwić i stworzyć ku temu odpowiednie warunki.

Przygotowanie do ozonowania

Aby przystąpić do ozonowania, trzeba odpowiednio przygotować pomieszczenie, które ma zostać poddane temu procesowi. Co to dokładnie znaczy?

Po pierwsze, ozonowanie mieszkania powinno odbywać się przy zamkniętych drzwiach. Należy też uszczelnić wszystkie dziury i szczeliny, w tym otwory wywietrzników. Ozon nie powinien wydostawać się z konkretnego pokoju w niekontrolowany sposób.

Druga sprawa: z pomieszczeń poddawanych ozonowaniu należy wynieść wszelkie rośliny, a te duże i bardzo ciężkie czymś porządnie osłonić. To samo dotyczy zwierząt. Jeśli więc w danym pokoju mieszka chomik, świnka morska albo pies, muszą one opuścić swój kącik podczas ozonowania i na czas wietrzenia po całym procesie. W tym czasie nie powinny tu przebywać też postronne osoby.

Po trzecie: zabezpieczenia wymaga również elektronika: komputery, telewizory, odtwarzacze muzyki itd. Jeśli jakieś urządzenie jest zbyt duże, aby nawet chwilowe przenosiny były dla niego bezpieczne, należy je odpowiednio osłonić.

Ozonowanie – najważniejszy moment

Kolejny krok to wniesienie ozonatorów. Jako, że ozon jest gazem dość ciężkim i może opadać ku dołowi, warto ustawić urządzenia ozonujące tak wysoko jak to możliwe, a nie na podłodze. Teraz następuje samo ozonowanie. Trwa ono zależnie od wielkości ozonowanego pomieszczenia: od średnio 20 minut w przypadku samochodów osobowych do nawet kilku godzin.

Ostatni etap: wietrzenie

Sam ozon jest gazem bezbarwnym i bezwonnym. Do odkażania wnętrz stosuje się go w stężeniu bezpiecznym dla człowieka, jednak nie powinno się przebywać w dezynfekowanym w ten sposób pomieszczeniu. Mimo wszystko ozon wpływa na wszelkie organizmy żywe i czasem nie tyle stężenie, ale czas spędzony w ozonowanym miejscu może mieć niekorzystny wpływ na ludzi, zwierzęta, a nawet rośliny. Długość wietrzenia też zależy od wielkości ozonowanego pomieszczenia. Zleca się jednak, aby nie trwało ono krócej, niż pół godziny przy najmniejszych ozonowanych metrażach.

Ile to może kosztować?

Jeśli chodzi o ozonowanie cennik zależy od metrażu pomieszczeń, ale i trochę od firm, które parają się tym zajęciem. Pewne przygotowania do tego procesu należy podjąć samemu. Warto jednak poprosić wykonawcę o ocenę, czy wszystko zostało zrobione zgodnie z procedurami.

Czy charakter wnętrza ma wpływ na przygotowania i przebieg całego ozonowania?

Ozonowanie wnętrz dotyczy nie tylko mieszkań i domów prywatnych, ale i różnych zakładów pracy, w tym szpitali, czy biur. Dezynfekcja biur nie różni się znacznie od ozonowania mieszkań. Tu także należy zmniejszyć ryzyko “uciekania” ozonu z odkażanego pomieszczenia, usunąć rośliny i zabezpieczyć elektronikę – głównie komputery, drukarki i faksy. Najlepiej, jeśli w siedzibie firmy nie ma wtedy pracowników. Także tych odpowiedzialnych za przygotowania do ozonowania i przywrócenie biura do porządku po całej akcji. Podczas samego ozonowania w pobliżu mogą być obecne tylko osoby odpowiedzialne za biuro i pilnujące jego bezpieczeństwa.

Ozonowanie biur wydaje się być kłopotliwe z racji tego, że podczas jego trwania pracownicy nie powinni w nich przebywać. Czasem to kilka godzin przymusowej przerwy. Można jednak zorganizować całą akcję albo po godzinach pracy albo wręcz w weekend. Faktem jest jednak to, że jeśli odpowiednio podejdzie się do ozonowania i wszystko się zaplanuje,  wszystko skończy się do kilku godzin i to wraz z wywietrzeniem ozonowanych wnętrz. Biorąc pod uwagę korzyści tego typu dezynfekcji, warto to wszystko przetrwać. Wszystkie groźne drobnoustroje zostaną usunięte. Podobnie z resztą jak nieprzyjemne zapachy. Wnętrze stanie się bardzo przyjazne osobom, które przebywają w nim czasem nawet non stop.

Ozonowanie staje się coraz bardziej przystępne dla przeciętnego człowieka, a nie tylko dla firm. Oznacza to, że można z niewielką pomocą specjalistów przywrócić dom do stanu używalności albo odkazić pokój, w którym chorowała jakaś osoba.

Jak się za to wszystko zabrać?

W pierwszej kolejności trzeba wybrać firmę, którą zatrudni się do ozonowania. Po zaznajomieniu się z jej cennikiem, warto szczegóły omówić już osobiście – np. przez telefon. Dobrze jest określić, jak duża przestrzeń będzie ozonowana, czy to cały budynek, czy jego część oraz dlaczego wymaga ozonowania. Pracownik firmy powinien wtedy dać wskazówki, co robić dalej oraz zaproponuje termin ozonowania.

Podobnie, jak przy remoncie, przy akcji ozonowania najdłużej trwają przygotowania oraz ewentualnie sprzątania na końcu. Jednak, jeśli wszystko zostanie odpowiednio zorganizowane, życie w danym pomieszczeniu szybko wróci do normy.