Postępowanie frankowe krok po kroku

Postępowanie frankowe krok po kroku

Postępowanie frankowe krok po kroku: ostatnimi czasy możemy zauważyć, że sprawy frankowe to coraz powszechniejsze zjawisko. W większości przypadków banki nie chcą polubownie rozwiązać tego problemu, co sprawia, że droga sądowa to prawdopodobnie jedyna opcja, aby wyeliminować niedozwoloną klauzulę przeliczeniową.

Wiele osób nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, jak takie postępowanie wygląda w praktyce i czego tak właściwie należy się spodziewać. Od czego powinniśmy rozpocząć założenie sprawy frankowej? Po jakim czasie możemy spodziewać się wyroku w sprawie kredytu we frankach? Ile rozpraw może zostać wyznaczonych w związku ze sprawą frankową? W jaki sposób zachowywać się na sali sądowej? Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników. 

Od czego powinniśmy rozpocząć założenie sprawy frankowej?

Nie da się ukryć, że sprawy frankowe to coraz powszechniejsze zjawisko. Często jest to jedyny sposób na to, aby poprawić swoją sytuację finansową. Postępowanie sądowe należy rozpocząć od sporządzenia pozwu frankowego. Nie zmienia to jednak faktu, że należy wykonać szereg kroków, zanim sprawa rzeczywiście trafi do sądu. Kluczowe jest to, by zgromadzić dokumentację kredytową- powinna być ona skrupulatnie przeanalizowana przez specjalistów w tym zakresie. Dopiero wtedy możemy podjąć decyzję w zakresie tego, czy sprawa nadaje się do tego, by były wytyczona przez powództwo. Co więcej, możliwe jest określenie, jakie roszczenia powinny zostać wystosowane. Ważną, często mniej oczywistą kwestią jest wyliczenie wartości roszczeń, które przysługują danej personie. Można tego dokonać na podstawie zaświadczenia, które potwierdzi dotychczasową spłatę kredytu, jak również próby wysyłania reklamacji do danej instytucji. W sytuacji, kiedy nie uda nam się otrzymać odmowy, jednocześnie wyczerpują się możliwości w zakresie postępowania reklamacyjnego, wówczas niezbędne jest rozpoczęcie postępowania sądowego. 

    • pozew WIBOR kancelaria Warszawa
    • kredyt frankowy kancelaria Warszawa

 

Po jakim czasie możemy spodziewać się wyroku w sprawie kredytu we frankach?

Postępowanie frankowe krok po kroku
Postępowanie frankowe krok po kroku

Przede wszystkim powinniśmy sobie uświadomić, że czas od momentu złożenia pozwu do chwili, w której zapadnie wyrok, może się znacząco różnić w zależności od określonego przypadku. Jest to przede wszystkim zależne od sądu, w którym postępowanie się toczy, jak również od samego sędziego, który zajmuje się rozpatrywaniem sprawy. W sądach obłożonych w sposób szczególny, czego doskonałym przykładem jest sąd warszawski, oczekiwanie na wyrok będzie się wydłużał. Wiąże się to bezpośrednio z tym, że to właśnie tam toczy się możliwie najwięcej spraw frankowych. Jeśli chodzi o sądy I instancji, to sprawy mogą trwać od roku do dwóch lat. W przypadku II instancji okres ten skraca się do 12-18 miesięcy. Warto mieć jednak świadomość tego, że coraz częstszym zjawiskiem jest ustalanie nieważności kredytu już na pierwszej rozprawie. Wcześniej do takich sytuacji dochodziło w sprawach, w których banki pozywają klientów po tym, jak spłata kredytu została zatrzymana. Ważne jest to, by dążyć do uznania umowy jako nieważną w całości – odfrankowienie nie jest jest najkorzystniejsze.

Ile rozpraw może zostać wyznaczonych w związku ze sprawą frankową?

Wiele osób zastanawia się, ile terminów może zostać wyznaczonych w przypadku sprawy frankowej. Otóż w zdecydowanej większości przypadków są to aż trzy terminy, w praktyce nie jest to jednak reguła- okazuje się, że liczba wyznaczonych terminów może się różnić w zależności od postępowania. Z praktycznego punktu widzenia możliwe jest to, że sprawa zakończy się w sądzie pierwszej instancji już po pierwszym terminie rozprawy, jednak takie zjawisko nie jest zbyt częste. Kiedy przygotowujemy się czy to do pierwszej, czy następnych rozpraw, musimy pamiętać o punktualności. Jeśli spóźnimy się na rozprawę, wówczas musimy liczyć się z niezbyt przyjemnymi konsekwencjami. W sytuacji, gdy jedna ze stron się spóźni, to sąd ma prawo pominąć dowód z przesłuchania- przyjmowane są wówczas okoliczności, które przywoływane są przez drugą stronę. Konsekwencją tego może być potencjalne przegranie sprawy, czego z pewnością wolelibyśmy uniknąć. Jeśli spóźni się osoba powołana w charakterze świadka, to sąd może ukarać za to grzywną.

Polecamy uwadze:

W jaki sposób zachowywać się na sali sądowej?

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak istotną rolę odgrywa zachowywanie się na sali sądowej. Uczestnictwo w rozprawie wymaga od nas tego, że dostosujemy się do specyficznych zasad- są one ukształtowane przez wieloletnią tradycję i przez prawo. Jeśli chodzi o podstawowe reguły, to nie możemy zapominać o odpowiednim dowodzie tożsamości. Kluczowe jest, aby do składu sędziowskiego zwracać się “Wysoki Sądzie”. Zadbajmy o elegancki, schludny i adekwatny ubiór. Pamiętajmy o obowiązku wstania, jeśli wypowiedź kierowana jest do sądu, a także podczas ogłaszania wyroku. Na sali panuje bezwzględny zakaz spożywania posiłków, napojów. Wypowiedź jest możliwa tylko i wyłącznie w przypadku zgody sędziego. Wyciszmy również telefon. 

Pomoc | przy | kredycie
ul. Kaszubska 53/5
70-226 Szczecin
664 954 550
www.pomocprzykredycie.pl

Odfrankuj.ORG kancelaria frankowa
ul. Kaszubska 53/3
70-226 Szczecin
532 395 444
www.odfrankuj.org